Zakup mieszkania - o czym należy pamiętać?

Zakup mieszkania – o czym należy pamiętać?

Zakup mieszkania – o czym należy pamiętać? Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu interesuje się rynkiem nieruchomości. Nawet jeżeli nie szukamy mieszkania dla siebie to z pewnością od czasu do czasu zastanawiamy się nad zakupem okazyjnie jakiejś nieruchomości celem zainwestowania swoich środków. Wiele osób szuka stabilnej formy ulokowania kapitału, więc okazuje się, że nieruchomości są łatwym sposobem na to, aby nasze oszczędności były bezpieczne. 

  

Co warto brać pod uwagę przy zakupie mieszkania?

Wiele mieszkań to wspólnoty mające swoich zarządców nieruchomości, co wiąże się z kosztami. Kupując mieszkanie w celach inwestycyjnych, trzeba się zastanowić, co wybrać, aby rzeczywiście dawało ono realną i satysfakcjonującą stopę zwrotu. Wokół tego tematu narosło mnóstwo opinii, a wśród nich również zdania ekspertów są podzielone. Niektórzy uważają, że lokata kapitału w nieruchomościach to zawsze bezpieczny zysk i pewność, że na tym nie stracimy. Praktyka pokazuje jednak, że bywają sytuacje, w których może być trudno zbyć mieszkanie lub znaleźć na nie lokatora, dlatego tak bardzo ważne jest szukanie najlepszej lokalizacji. Oznacza to najczęściej położenie w centrum miasta. Sprzedaż może być wtedy znacznie łatwiejsza. Często udaje się również uzyskać znacznie wyższą cenę. Dodatkowym atutem jest garaż, ekonomiczne ogrzewanie oraz w miarę nowe budownictwo, choć niektóre osoby szukają również mieszkań w starych kamienicach, które mają swój niepowtarzalny klimat. Wiele zależy od tego, czy kupujemy mieszkanie na własne potrzeby czy w celach inwestycyjnych. To dwie różne sytuacje, które wymagają zupełnie innego podejścia. Zarządca nieruchomości to zazwyczaj organ, który pozwoli nam załatwić wiele spraw w urzędach.

 

Czy zarządca nieruchomości jest niezbędny?

Często nieruchomości są finansowane na kredyt, dlatego trzeba dobrze się zastanowić, jakie miejsce wybrać, ponieważ ewentualna przeprowadzka będzie kłopotliwa. Mieszkanie z kredytem trudniej sprzedać. Jasna sytuacja jest znacznie łatwiejsza dla potencjalnego kupującego. Poza tym kiedy decydujemy się na kredyt to oznacza to dla nas zobowiązanie na wiele lat. Jeżeli chcemy kupić mieszkanie lub dom to musimy spłacać je co najmniej przez kilkanaście lat. Niektóre osoby są jednak dość optymistycznie nastawione i podejmują to ryzyko choć przecież stopa oprocentowania w przypadku kredytów hipotecznych prawie nigdy nie jest stała, więc można się spodziewać, że rozmaite zawirowania w gospodarce sprawią, że stopa ta się podniesie. Rada Polityki Pieniężnej w naszym kraju raczej działa ostrożnie, jednak wszystko może się wydarzyć i mamy na takie sytuacje niewielki wpływ. Sprzedaż mieszkania w kryzysie również może być trudniejsza, bo w przypadku recesji niemal wszystkie aktywa tracą na wartości. Nieruchomości jednak są względnie stabilne. Przecież ludzie muszą mieć gdzie mieszkać i nawet jeśli ceny spadną to nadal będzie jakiś popyt, dlatego właśnie zawsze wygra dobra lokalizacja, która będzie umożliwiała ludziom szybki dojazd do pracy. Zarządcy nieruchomości to bardzo szeroki rynek. Dobry zarządca to niewygórowane comiesięczne opłaty i koszty eksploatacyjne.

 

Jak podejmować mądre decyzje?

W tym momencie prężnie działają deweloperzy, ale na rynku wtórnym również pojawiają się godne rozważenia oferty. Część mieszkań to bardzo przystępne ceny, jednak warto wziąć pod uwagę wszystkie czynniki np. Jak duży będziemy musieli wykonać remont, jak wiele będzie trzeba zainwestować zanim przygotujemy mieszkanie i będzie nadawało się do użytkowania. Kupując mieszkanie, warto zwracać uwagę na to, kto jest zarządcą nieruchomości. To ważna wskazówka, bowiem od pracy takiej osoby zależy komfort mieszkańców. Często to praca grupy ludzi w tym administratorów.

Opłaca się zwykle kupować nieruchomości do remontu, ale kiedy weźmiemy pod uwagę, jak wiele musimy wydać na modernizację, może to nieco ostudzić nasz złapał i bardzo dobrze, ponieważ wszelkie decyzje tego typu należy podejmować przy ostudzonych emocjach i racjonalnej kalkulacji. To pomoże nam podjąć rozsądną decyzję, dlatego będziemy cieszyć się stabilnością finansową, a nie frustrować się nieprzemyślanymi decyzjami, które przysporzyły nam kłopotów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w życiu należy spróbować wielu rzeczy. To ważna lekcja. Nawet jeśli spotyka nas coś przykrego lub musimy zmierzyć się z porażką to tak naprawdę wyciągamy z tego wnioski i kolejnym razem możemy zdziałać znacznie lepiej. Można powiedzieć w tym miejscu, że nie popełniają błędów tylko te osoby, które nic nie robią, a te które podejmują wyzwania, uczą się cennych rzeczy. Jeżeli interesuje nas sprzedaż nieruchomości, warto zapoznać się wcześniej z ofertami wystawionymi na portalach ogłoszeniowych. Czasem podpowie coś zarządca nieruchomości. To takie zaznajomienie się z rynkiem. Czasami trudno jest określić cenę, więc wydaje nam się, że potrzebny będzie rzeczoznawca majątkowy. Faktycznie, w niektórych sytuacjach może on udzielić cennych rad. Na ogół jednak mieszkanie jest tyle warte, ile chce za mnie zapłacić klient. Dlatego warto wystawić cenę, która będzie nas satysfakcjonować, a z pewnością znajdzie się ktoś, kto potrzebuje właśnie takiej nieruchomości. 

Nieruchomości Sytek
ul. Wielka 21
61-755 Poznań
516 020 806
www.nieruchomosci.sytek.pl

 

Nieruchomości Sardynia
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+48 517 417 659
www.sardynianieruchomosci.pl

angielski