Kto musi inwestować w OCP?

Kto musi inwestować w OCP?

Kto musi inwestować w OCP? OC Przewoźnika to specjalny rodzaj polisy, którą mogą wykupić wybrane podmioty świadczące usługi przewozowe. Tak jak wszyscy indywidualni kierowcy, firmy wykonujące transport drogowy są zobowiązane do wykupienia ubezpieczenia OC. Okazuje się jednak, że wykupienie ubezpieczenia OC przewoźnika nie jest obowiązkiem. Przedsiębiorcy mają pełną swobodę przystąpienia do tej formy ubezpieczenia.

Warto jednak wiedzieć, że wielu klientów w dzisiejszych czasach jest szczególnie zaniepokojonych tym, czy dana firma spedycyjna posiada takie ubezpieczenie. Klienci chcą zachować najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa. Ponieważ za przewożony towar odpowiada przewoźnik, zdecydowana większość osób decyduje się na zakup OCP przewoźnika.

Kogo obejmuje ubezpieczenie OCP Przewoźnika?

OCP Przewoźnika to szczególny rodzaj polisy ubezpieczeniowej zarezerwowany dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą o kodzie PKD 49.41.Z – jest to działalność gospodarcza w zakresie przewozu drogowego rzeczy w ruchu krajowym lub międzynarodowym. W przypadku stwierdzenia ubytku w przewożonym towarze, a przedsiębiorca nie wykupił OCP przewoźnika, jest zobowiązany we własnym zakresie ponieść stosowne koszty. Ustawa Prawo przewozowe określa obowiązki przedsiębiorców wykonujących przewozy drogowe na poziomie krajowym, natomiast przewoźników wykonujących przewozy międzynarodowe oprócz przewozów krajowych obowiązuje Konwencja o umowach międzynarodowego przewozu lądowego towarów.

Ubezpieczenie ładunku morskiego jest odpowiedzią na potrzeby firm spedycyjnych, które chcą ubezpieczyć się od uszkodzenia lub całkowitej utraty ładunku. Zakup OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ zwalnia przedsiębiorcę z obowiązków, które musiał ponosić w ramach zawartej wcześniej umowy przewozu. W przypadku uszkodzenia lub utraty nośnika podczas transportu, a przewoźnik wykupił ubezpieczenie, ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność ekonomiczną, a przewoźnik wypłaca odszkodowanie wszystkim poszkodowanym. Przewoźnicy powinni mieć świadomość, że chociaż OCP przewoźnika jest całkowicie dobrowolne, to brak takiego ubezpieczenia w dzisiejszych czasach może skutkować znacznym exodusem klientów i kontrahentów.

Od czego zależy cena ubezpieczenia przewoźnika?

Kto musi inwestować w OCP?
Kto musi inwestować w OCP?

Na cenę OCP przewoźnika ma wpływ kilka niezwykle istotnych czynników. O czym gadamy? Przede wszystkim co do wysokości ubezpieczenia, dodatkowych warunków określonych w umowie oraz historii ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe dokładnie sprawdzają, ile razy dany przewoźnik zgłaszał szkodę w przeszłości i na tej podstawie ustalają cenę kolejnej polisy.

Jaka jest średnia cena OCP dla przewoźnika? Są bardzo różne. Czasami OCP operatora kosztuje kilkaset złotych rocznie, a w innych firmach nawet kilka tysięcy złotych. Ubezpieczenie przewoźnika na dużą kwotę może wystąpić, gdy suma ubezpieczenia jest bardzo wysoka. Jak więc dowiedzieć się, jakie są składki dla konkretnej polisy? Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest kontakt w tej sprawie z doradcą konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Na pewno uzyskamy tam wszystkie niezbędne informacje o cenach OCP przewoźnika.

Jaka jest kwota gwarancji?

Kaucja odnosi się do kwoty, którą zakład ubezpieczeń ponosi górną granicę odpowiedzialności. Przy ustalaniu kaucji przewoźnik powinien dokładnie rozważyć wartość przewożonego przez siebie towaru. Bardzo ważne jest, aby przypisana kwota gwarancji była ważna dla każdego zdarzenia. Część ubezpieczycieli przyjmuje praktykę, że po zgłoszeniu każdego wydatku kwota gwarantowana jest pomniejszana o kwotę wypłaconego odszkodowania, co jest rozwiązaniem bardzo niekorzystnym z punktu widzenia przewoźnika. Czasem może się okazać, że po przekroczeniu sumy ubezpieczenia ubezpieczyciel nie wypłaci nam ani grosza, mimo że przewoźnik poniósł ogromne straty.

Co to jest zrzeczenie się odpowiedzialności?

Wyłączenia odpowiedzialności to kolejny element, który jest bardzo ważny dla przewoźników planujących zawrzeć umowę dotyczącą ochrony OCP przewoźnika. Zachęcamy do każdorazowego sprawdzenia szczegółowych wyłączeń odpowiedzialności przed zawarciem umowy – pojęcie to odnosi się do wszystkich sytuacji, w których OCP przewoźnika nie gwarantuje żadnej ochrony. W takim przypadku przewoźnik musi ponosić odpowiedzialność za wszelkie szkody powstałe podczas transportu. Niektóre firmy ubezpieczeniowe dają przewoźnikowi możliwość, w uzasadnionych przypadkach i po uiszczeniu określonej opłaty, rozszerzenia odpowiedzialności ubezpieczyciela na określone okoliczności. Warto o tym pamiętać przed podpisaniem umowy.