Kiedy wybrać się do ortopedy i czym zajmuje się ten lekarz?

Kiedy wybrać się do ortopedy i czym zajmuje się ten lekarz?

Kiedy wybrać się do ortopedy i czym zajmuje się ten lekarz? Świat medycyny jest bardzo rozległy i z pewnością mamy na tyle dużo szczęścia, że w swoim życiu nie musieliśmy odwiedzać absolutnie każdego specjalisty. Bardzo jednak prawdopodobne, że swój gabinet otworzył już przed nami ortopeda – zwłaszcza, jeśli w młodości nie należeliśmy do spokojnych dzieci, a mamy za sobą złamanie jakiejkolwiek kończyny.

Niezależnie od tego, czy z lekarzem tym mieliśmy już kontakt, czy też nie mieliśmy jeszcze tej wątpliwej przyjemności, powinniśmy wiedzieć, czym się zajmuje i jakie schorzenia leczy. Zwłaszcza, że jest jednym z popularniejszych specjalistów i możliwe, że kiedyś będziemy potrzebowali jego pomocy.

Czym zajmuje się ortopeda?

Ortopedę z Ortho Expert https://ortho-expert.pl można śmiało nazwać “lekarzem renesansu”, gdyż zajmuje się wszelkiego rodzaju urazami, wadami wrodzonymi i nabytymi oraz chorobami narządu ruchu, rozprowadzonego po całym naszym ciele. Jeżeli coś dolega naszym stawom, mięśniom czy kościom, to właśnie do niego powinniśmy się udać, a jako że wszystkie te elementy są rozsiane po całym organizmie, specjalista ten musi wykazywać się olbrzymią wiedzą z zakresu anatomii oraz budowy niemal każdej jego części.

Ortopeda zazwyczaj ściśle współpracuje z fizjoterapeutami, którzy – choć nie muszą być tak wszechstronni i medycznie zdolni – dopełniają jego pracy, a często zapobiegają konieczności sięgnięcia po jego dalszą pomoc.

Ortopeda zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem:

  • wszelkiego rodzaju stłuczeń, zwichnięć i złamań kończyn,
  • chorób kręgosłupa, w tym zwyrodnieniowych zmian w jego obrębie oraz wad postawy – lordozy, kifozy oraz skoliozy;
  • płaskostopia,
  • łokcia tenisisty, kolana biegacza, ostrogi piętowej i wielu innych chorób przeciążeniowych,
  • nowotworów kości,
  • chorób zapalnych stawów i kości.

Oczywiście lista chorób i dolegliwości, w których specjalizuje się ten lekarz nie zamyka się w obrębie tych przez nas wymienionych, a jest znacznie szersza, bo związana ze wszystkim, czym można poruszać.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortopedy?

Odwiedzając ortopedę po raz pierwszym musimy przygotować się na bardzo wnikliwy i szczegółowy wywiad, mający u podstaw naszą dolegliwość. Lekarz ten będzie musiał dowiedzieć się wszystkiego na temat przebytych przez nas chorób i urazów z przeszłości, ale też sytuacji, które mogły doprowadzić do schorzenia, z którym się do niego wybraliśmy.

Pomocne w dokonaniu diagnozy mogą się okazać wszelkie dokumenty medyczne, które posiadamy, a które mają związek z naszymi urazami w przeszłości. Jeśli dysponujemy nimi, koniecznie zabierzmy je ze sobą.

Same badania ortopedyczne zależą od konkretnego schorzenia, z którym się zgłosiliśmy, przynajmniej pod względem ich zakresu. Rzeczą podstawową w nich jest sprawdzenie ruchomości, położenia i stabilności stawów, ale też stanu naszego kręgosłupa i szkieletu (całościowo). Jeżeli jest to potrzebne, lekarz ten może sięgnąć po rentgen, a nawet tomografię komputerową i rezonans magnetyczny, które pomogą mu w postawieniu trafnej diagnozy.

Leczenie chorób, ze względu na które zgłaszamy się do ortopedy zależy od ich powagi oraz przyczyn powstania. Istnieje kilka opcji, do których zaliczyć można:

  • unieruchomienie kończyny – praktykowane zwłaszcza w przypadku złamań, pozostawia leczenie danego urazu organizmowi samemu sobie – w odpowiednich warunkach samoczynnie się on regeneruje, a pozostawiona we właściwej pozycji kończyna zrasta się, bez potrzeby chirurgicznego ingerowania w nią;
  • operację chirurgiczną – bardzo często okazuje się, że zwyrodnienia, wady czy urazu nie da się wyleczyć w jakikolwiek inny sposób, niż poprzez operację chirurgiczną. Sięga się po nią wyłącznie w ostateczności, kiedy inne metody leczenia nie działają, bądź też lekarz nie widzi sensu w ich wdrażaniu.
  • Operacje ortopedyczne potrafią być błahe, ale też bardzo poważne – wszystko zależy od indywidualnego przypadku;
  • rehabilitację – jak już wcześniej wspomnieliśmy, ortopeda często współpracuje z fizjoterapeutami. Może zalecić wizytę u nich, jeżeli uważa, że masaże i ćwiczenia są w stanie pomóc w pozbyciu się dolegliwości.
  • W wielu przypadkach tak rzeczywiście jest, a fizjoterapia naprawdę pozbywa się konieczności przeprowadzenia operacji.

Jeżeli danej dolegliwości towarzyszy ból, ortopeda może wprowadzić terapię farmakologiczne mające na celu jego uśmierzenie.

Czy do ortopedy trzeba mieć skierowanie?

Jeżeli chcemy sięgnąć czy to po pomoc, czy też poradę ortopedy zrealizowaną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, będziemy musieli posiadać stosowne skierowanie, wypisane przez lekarza rodzinnego. Zupełnie inaczej oczywiście ma się sytuacja z gabinetami prywatnymi, które możemy odwiedzać z większą dowolnością, ale odpłatnie.

Podsumowanie

Choć ortopeda z Ortho Expert https://ortho-expert.pl/lekarze/, jak zapewne każdy inny lekarz, nie jest kimś, kogo chcielibyśmy kiedykolwiek odwiedzić, warto wiedzieć, czym się zajmuje – przede wszystkim z uwagi na szerokie spektrum jego działań i bardzo prawdopodobną konieczność sięgnięcia po jego pomoc czy poradę w czasie późniejszych faz naszego życia. Jedno w tym wszystkim jest jasne – wiedząc, czym zajmuje się ten lekarz z pewnością będziemy go szanowali i podziwiali.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
www.ortho-expert.pl