Jak pozyskać środki unijne na założenie firmy

Jak pozyskać środki unijne na założenie firmy

Jak pozyskać środki unijne na założenie firmy – zakładając własną firmę początkujący przedsiębiorcy często napotykają na wiele problemów. Jednym z najczęściej spotykanych, jest brak środków finansowych na rozkręcenie biznesu. Rozwiązaniem tego kłopotu mogą być fundusze unijne. Są one przeznaczone głównie dla osób młodych, ale również początkujący przedsiębiorcy po trzydziestce znajdą programy pomocowe przeznaczone na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Sprawdźmy w takim razie, gdzie i kto może starać się o dotacje lub pożyczki unijne.

Pomoc unijna – na co można liczyć ?

Wsparcie z funduszy unijnych to nie tylko środki finansowe. W ramach pożyczek i dotacji można liczyć dodatkowo na profesjonalne doradztwo w pierwszym etapie prowadzenia firmy oraz różnego rodzaju szkolenia. W niektórych przypadkach możliwe jest również otrzymanie wsparcia na wyposażenie miejsca pracy.

Dofinansowania dla młodych przedsiębiorców

Podstawowym miejscem, gdzie można znaleźć wszystkie informacje na temat pożyczek i dotacji unijnych są powiatowe urzędy pracy lub wojewódzkie urzędy pracy. W niektórych miastach funkcjonują również Punkty Informacji Funduszy Europejskich. Przed przyznaniem dotacji dokładnie jest analizowana indywidualna sytuacja wnioskującego oraz jego predyspozycje do prowadzenia działalności. Aby móc skorzystać z dotacji dla młodych przedsiębiorców trzeba mieć statutu osoby bezrobotnej i nie uczącej się. Maksymalną kwot, która jest przyznawana w ramach pomocy unijnej, to 20 tysięcy złotych.

Pomoc unijna dla osób po 30 roku życia

Osoby, które ukończyły już 30 lat również mogą rozpocząć swoją karierę w biznesie. Jednak grupa osób, która może ubiegać się o pomoc unijną jest w tym przypadku ograniczona. Muszą to być osoby, które są w trudnej sytuacji życiowej czyli osoby niepełnosprawne, z niskimi kwalifikacjami, niepracujące od długiego czasu, z kłopotami finansowymi. Wysokość dotacji dla osób po 30 roku życia może przekraczać 20 tysięcy złotych i uzależniona jest od profilu działalności przyszłego przedsiębiorcy oraz wielkości środków jakimi dysponuje dana instytucja. Trzeba przy tym wiedzieć, że kwota i kryteria przyznawania pomocy mogą być inne w każdym województwie. Dlatego po szczegóły pomocy najlepiej udać się do odpowiedniego urzędu lub punktu informacyjnego.

Czytaj również:

Pożyczka unijna dla pracujących – co trzeba wiedzieć ?

Pieniądze w postaci pożyczki unijnej dostępne są również dla osób, które pracują ale myślą o założeniu firmy lub już od niedługiego czasu prowadzą niewielkie firmy i myślą o powiększeniu biznesu. W takim przypadku można się starać tylko o pożyczki unijne. Oznacza to, że nie jest to pomoc, która podlega umorzeniu i trzeba ja będzie spłacić. Tego rodzaju pożyczki różnią się jednak od pożyczek komercyjnych lepszymi warunkami i znacznie korzystniejszym oprocentowaniem. Innym rozwiązaniem mogą być kredyty bankowe na prowadzenie działalności poręczane przez Fundusze Europejskie.

Jak starać się o pożyczki unijne – pierwsze kroki

Pierwszym krokiem niezbędnym do otrzymania wsparcia unijnego jest odbycie szkolenia przygotowującego do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono najczęściej podstawy przedsiębiorczości, rachunkowości czy sztuki tworzenia biznesplanów. Szczególnie to ostatnie jest bardzo cenne, ponieważ następnym krokiem jest złożenie wniosków pożyczkowych lub dotacyjnych wraz ze szczegółowym biznesplanem. Jest to jeden z najważniejszych dokumentów, który podlega szczegółowej ocenie nie tylko pod względem formalnym. Od jego jakości najczęściej zależy przyznanie pomocy unijnej.

Jeśli znalazłeś się w grupie szczęśliwców, którzy zostali zakwalifikowani do otrzymania pożyczki unijnej, czas przejść do następnego kroku. Jest to umowa z operatorem, który w imieniu UE udziela wsparcia. Umowa na założenie działalności obejmuje dokumenty wskazujące na założenie firmy, zaświadczenia o niekaralności przedsiębiorcy i inne dokumenty zabezpieczające umowę. Oprócz tego obejmuje ona szczegółowo sposób wykorzystania pożyczki lub dotacji, zasady rozliczania i kontroli całego projektu. Są tam również punkty dotyczące przekazywania środków oraz zasady rozwiązania umowy przez beneficjenta. Warto przy tym wiedzieć, że zabezpieczeniem pożyczki unijnej najczęściej jest poręczenie, weksel, zastawy na rzeczach lub prawach czy zgody na egzekucję długu.

Główne obowiązki beneficjenta funduszy unijnych

Najważniejszym obowiązkiem osoby, która otrzymała wsparcie unijne jest wykorzystywanie otrzymanych środków zgodnie z ich przeznaczeniem. Następnie warto pamiętać, że prowadzona działalność musi być szczegółowo dokumentowana wraz z wskazaniem w jaki sposób środki z pożyczki unijnej zostały wykorzystane. Po zakończeniu korzystania z pomocy unijnej każdy beneficjent musi złożyć operatorowi pożyczki raport końcowy. Należy również wiedzieć, że operator ma prawo przeprowadzić kontrolę u przedsiębiorcy, nawet po zakończeniu wypłacania środków.

W przypadku przedsiębiorców, którzy otrzymali dotację można starać się umorzenie zobowiązań. Warunkiem jest prowadzenie działalności co najmniej przez rok oraz prawidłowe rozliczenie się z przyznanej pomocy.