Dlaczego warto zainwestować w rekuperację?

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację?

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację? Połączenie rekuperatora oraz pompy ciepła jest rozwiązaniem, które jest doskonałe przy obecnej walce o systemy grzewcze charakteryzujące się wysoką wydajnością, skutecznością a także optymalnym bilansem finansowym.

Dlaczego rekuperacja i pompy ciepła to bardzo dobre połączenie? Jak przygotować się do połączenia pompy ciepła i rekuperatora? Na te oraz wiele innych pytań postaramy się udzielić Państwu odpowiedzi w niniejszym artykule.

Rekuperacja – co to takiego?

Rekuperację nazywa się inaczej wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja nazywana grawitacyjną jest oparta na zasysaniu powietrza wytwarzanym przez kominy. Klasyczne rozwiązanie ma mnóstwo wad – mowa tutaj w szczególności o znacznym wychładzaniu domu oraz nie efektywnym usuwaniu wilgoci z pomieszczeń. Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, zatem opiera się na ruchu powietrza, który wytwarzany jest przez maszynę, czyli rekuperator.

Rekuperator pozwala na kontrolowanie ruchu powietrza usuwanego oraz nawiewanego z pomieszczeń a także na odzyskiwanie ciepła. Rekuperator zbiera brudne powietrze, a następnie zamienia je na czyste. Jest to niezwykle wydajne rozwiązanie, dlatego na montaż systemy rekuperacyjnego decyduje się coraz więcej polskich rodzin.

Rekuperacja i pompy ciepła – najważniejsze informacje

Na czym dokładnie polega rekuperacja? Warto wiedzieć, że rekuperator to specjalna centrala służąca do wentylacji mechanicznej. System rekuperacji odpowiada za spełnienie kilku niezwykle istotnych funkcji. Przede wszystkim wymusza obieg powietrza potrzebnego do wentylowania wszystkich pomieszczeń w danej nieruchomości. Oprócz tego, rekuperator odpowiada za odzyskiwanie ciepła ze zużytego, wywiewanego z domu powietrza a następnie przekazuje je powietrzu świeżemu, które nawiewa się do wnętrza pomieszczeń.

Następnymi bardzo istotnymi atutami wynikającymi z zainwestowania z rekuperację jest nieustanne filtrowanie całego powietrza, które nawiewane jest do domu razem z usuwaniem nadmiaru wilgoci w danym budynku. Ostatni z wymienionych atutów jest bardzo ważny przede wszystkim we współcześnie budowanych nieruchomościach, które charakteryzują się wysokim poziomem szczelności. To może z kolei doprowadzić w konsekwencji do powstawania zbyt dużej wilgotności w domu. A jak wiadomo, takie warunki są prawdziwym rajem dla rozwoju rozmaitych grzybów i pleśni. Rekuperacja i pompy ciepła spowodują, że nigdy nie będziemy musieli zmagać się z tym problemem. 

Wymiana powietrza między domem a otoczeniem zewnętrznym jest bardzo istotna przede wszystkim w trakcie zimy – jeśli nie mielibyśmy rekuperatora, musielibyśmy otwierać okna i wpuszczać zimne powietrze. To z kolei powodowałoby, że tracilibyśmy cenną energię, a w efekcie nasze rachunki byłyby znacznie większe. Właśnie dlatego zastosowanie rekuperatora jest bardzo ważne, gdy chcemy zaoszczędzić na kosztach ogrzewania naszego mieszkania czy domu.

Pompy ciepła są z kolei urządzeniami, które pozwalają na wykorzystanie energii odnawialnej. Źródłem energii odnawialnej może być grunt, woda podziemna lub powierzchniowa lub powietrze atmosferyczne. 

Pompa ciepła z rekuperatorem – czy to się opłaca?

Połączenie rekuperatora z pompą ciepła to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu możemy zaoszczędzić masę pieniędzy. Zyskamy także stały dopływ świeżego powietrza o optymalnej temperaturze, która zapewni komfort wszystkim domownikom. Takie rozwiązanie pozwala na poczynienie dużych oszczędności eksploatacyjnych na ogrzewaniu budynku i na etapie inwestycji w pompę ciepła.

Z racji tego, iż w rekuperatorze są zastosowane filtry różnych klas, świeże powietrze dostarczane do pomieszczeń w danym domu bądź mieszkaniu będzie oczyszczone z większych zanieczyszczeń takich jak kurz, owady czy piasek. Rekuperator uchroni nas też przed pyłem zawieszonym (niezwykle istotne w czasie trwania sezonu grzewczego, gdy w naszej okolicy panuje smog), sadzą bądź większymi bakteriami lub alergenami.

Rekuperator zapewni nam optymalną ilość nawiewanego i wywiewanego powietrza, a jednocześnie nie będzie konieczności otwierania okien w mieszkaniu. Takiej wygody nigdy nie zaznamy mając wentylację grawitacyjną.

 

Warto mieć także świadomość tego, że największe straty ciepła w mieszkaniach i w domach są związane z koniecznością ciągłej wymiany powietrza we wszystkich pomieszczeniach. W przypadku wentylacji grawitacyjnej wymiana sięga nawet 50%. Domy z rekuperacją zawsze mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne.

Zastosowanie specjalnej wentylacji z odzyskiem ciepła sprawia, że zminimalizowane zostają straty energii, a wydajność układu grzewczego zostaje maksymalnie zwiększona. Ogromnym atutem zainwestowania w jednoczesną rekuperację i pompy ciepła jest to, że przy zakupie pompy ciepła możemy całkiem sporo zaoszczędzić. Uwarunkowane jest to tym, że na etapie planowania inwestycji możemy wybrać takie źródło energii, które będzie miało mniejszą moc grzewczą. Związane jest to oczywiście z tym, że rekuperacja wpływa na zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną w budynku.

 

angielski francuski niemiecki hiszpański