Różne wnętrza, różne smaki, różne aranżacje

Różne wnętrza, różne smaki, różne aranżacje

Różne wnętrza, różne smaki, różne aranżacje – od charakteru domowników zależy, w jaki sposób zaaranżowane zostaną wnętrza w ich domach. Styl, w jakim utrzymane są pomieszczenia odzwierciedla charakter osób w nich mieszkających i jest niepowtarzalnym, oryginalnym sposobem wyrażenia siebie. Czasami domownicy samodzielnie decydują się na projektowanie wnętrza, innym razem preferują, aby wykształcony projektant zrobił to za nich. Decydują poczucie smaku i możliwości finansowe.

Wnętrza klasyczne i tradycyjne

Klasyczne wnętrza charakteryzują się ciepłymi barwami, wykorzystaniem drewna i naturalnych kamieni, mnogością ozdób i bibelotów, zaokrąglonymi kształtami i bogatymi akcesoriami. Na podłogach królują panele podłogowe utrzymane w odcieniach brązów i beżu. W wyjątkowo luksusowych wnętrzach klasycznych, na podłodze można znaleźć prawdziwe drewno, które nadaje pomieszczeniu ekskluzywnego charakteru. Obicia kanap i sof zwykle pasują kolorystycznie do podłóg – poza intensywnymi, ciemnymi beżami i brązami wybierane są głębokie czerwienie lub kontrastujące zielenie i granaty. W takich tradycyjnych pomieszczeniach spotyka się zwykle ozdobne firany i dopasowane zasłony. Na komodach stoją oprawione w ciemno złote ramki zdjęcia rodzinne, na ścianach – na których czasami można jeszcze zobaczyć stylowe tapety – wiszą bogato oprawione obrazy, a w kominku radośnie płonie ogień. Projektowanie wnętrz klasycznych wiąże się jednak z jednym podstawowym problemem: nie wolno przesadzić z bogactwem. Na zasadzie kontrastu można wybrać bardzo proste firany i zasłony, złocone ramy można zastąpić drewnem, które również jest ciepłe, ale nie tworzy atmosfery sztucznego przepychu. Na klasyczne podłogi można położyć wesołe dywaniki. Inspiracji można szukać w Internecie, w programach telewizyjnych oraz wśród znajomych. Ważne, aby w przypadku projektowania wnętrza tradycyjnego zachować umiar.

Wnętrza modernistyczne

Styl nowoczesny wyróżnia się głównie chłodnymi barwami, ostrymi krawędziami, minimalizmem i surowością. Dominują głównie biele, czernie i szarości, czasami złamane jednym intensywnym kolorem. W takim przypadku chętnie wybierane są soczyste pomarańcze, pastelowe mięta i lawenda, jasny seledyn oraz turkus. Salony zaprojektowane w stylu modernistycznym nie mają wielu mebli, na podłogach czasami można znaleźć duże, solidne płyty podłogowe, a w oknach rolety. Króluje minimalizm, zarówno w braku akcesoriów ozdobnych, jak i elementów wystających ponad powierzchnię mebli. Projektowanie wnętrza utrzymanego w stylu nowoczesnym jest trudne i wymagające. Surowe wnętrza podobają się ludziom, ale projektant musi nadać takiemu pomieszczeniu klasy i smaku, aby z projektu nie wiało nudą.

Industrialne lofty

Propozycją dla osób nietuzinkowych, ekspresyjnych i wyrażających siebie poprzez styl swojego mieszkania są fantastycznie zaaranżowane lofty. Styl industrialny łączy w sobie surowość i prostotę z bogactwem ozdób i interesującymi dodatkami. Projektowane wnętrze nie musi być ostatecznie wykończone, ponieważ częścią stylu loftowego jest pozostawienie niektórych elementów instalacji lub materiałów budowlanych odsłoniętych. Nadaje to pomieszczeniu odpowiedniego klimatu, który następnie można podkreślić fantazyjnymi lampami i metaloplastyką. Styl industrialny cechuje się również otwartą przestrzenią, dużymi oknami bez żadnych osłon i wysokim sklepieniem. Z tego powodu w loftach bardzo często można spotkać się z salonami posiadającymi aneksy kuchenne. Jest to aranżacja, która w ostatnich latach zyskuje na popularności, mimo iż wywodzi się z lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Projektanci na etapie urządzania pomieszczenia w stylu industrialnym sięgają również po antyki i pamiątki sprzed dziesięcioleci, które doskonale wpisują się w loftowe wnętrze. Pchli targ, wyprzedaż garażowa czy dziadkowe strychy to miejsca, które odwiedzają szczególnie chętnie, w poszukiwaniu elementów dekoracyjnych. Warto także szukać inspiracji w studiach mebli. Wyjątkowo dobrze w industrialne wnętrza wpisują się również meble wykonane w okleinie koloru jasnego betonu, jasne, skórzane kanapy i szklane stoły.

Pokoje dla dzieci

Wydawać by się mogło, że projektowanie wnętrza pokoju dla dziecka jest proste. Wystarczy pomalować ściany na jasne, pastelowe kolory – najlepiej dobrej jakości farbami, z których można zmywać kreatywne rysunki dzieci – wstawić do pokoju miękkie, komfortowe meble o łagodnych krawędziach i wyłożyć podłogę ciepłą, wygodną wykładziną. Konieczne jest jednak zadbanie o rozwój dziecka. Dobór odpowiednich akcesoriów stymuluje jego zmysły. W kolejnych latach jego rozwoju warto wstawić do pokoju dziecka regały, na których najpierw będą stały zabawki i pluszaki, a następnie książki i gry planszowe. Dobrym pomysłem będzie wstawienie biurka, jednak komputer powinien pojawić się na nim dopiero w momencie, kiedy dziecko pójdzie do starszych klas szkoły podstawowej. Nie jest zalecane wstawianie do jego pokoju telewizora. Pokój dziecięcy powinien był również dobrze oświetlony. Na rynku dostępne są fantazyjne lampy w intensywnych kolorach, zarówno przykuwające uwagę dziecka, jak i zapewniające doskonałe światło. Projektant aranżując wnętrze pokoju dziecka ma duże pole manewru.

 

angielski