Witamina B – co jeść, żeby najlepiej się wchłaniała?

Witamina B – co jeść, żeby najlepiej się wchłaniała?

Witamina B – co jeść, żeby najlepiej się wchłaniała? Witaminy pełnią wiele niezwykle ważnych funkcji w naszym organizmie. Jedne wpływają na zęby, inne na zdrowe kości, a jeszcze inne na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Wśród różnych witamin jedna odgrywa niezwykle ważną rolę. To jest witamina B. Opiszemy to pokrótce, abyś mógł w pełni zrozumieć, że nie jest to grupa jednorodna, ale podzielona na podgrupy. Z pewnością przekażemy Ci również bezcenną wiedzę na temat jej obecności w żywności. Powiemy Ci, które produkty są zalecane, aby Twój koń był zdrowy.

Witaminy i szczęście

Witaminy z grupy B nazywane są zamiennie witaminami optymistycznymi. Często spotkasz się z tym terminem podczas przeglądania informacji w sieci. Powodem tego jest dobroczynny wpływ tej odżywki na nasz organizm. Wpływa na samopoczucie. Dzięki przyjmowaniu witamin z grupy B możemy zminimalizować stres, bezsenność i ogólne stany nerwowe. Odpowiada za poprawę pracy układu nerwowego i krążenia. Spożywając witaminy z grupy B, zyskujemy, ale nie jesteśmy pewni, czy utrzymamy się przy życiu, niż nasi rówieśnicy, którzy unikają zdrowego odżywiania. Kontynuujmy wątek tego artykułu.

Co powinno znaleźć się na naszym talerzu, aby zapewnić zdrowy wzrost tej wyjątkowej witaminy? Popularnym mitem jest to, że witaminy znajdują się tylko w warzywach i owocach. W tym przypadku tak nie jest. Nie znajdujemy wysokich stężeń witamin z grupy B w produktach i żywności. Tutaj mięsożercy będą szczęśliwi, ponieważ nie muszą ograniczać spożycia mięsa, aby być zdrowym. Najwyższe poziomy tej witaminy występują w mięsie i produktach mlecznych. Wkrótce wrócimy do tego tematu. Poniżej znajdziesz klasyczny podział różnych rodzajów witamin z grupy B.

Ważna systematyka

Należy rozróżnić opis witaminy B, dzieli się ją na różne rodzaje, odpowiadające za różne funkcje w organizmie. Przedstawiamy systematykę związaną z witaminą B.

  • Tiamina, czyli w skrócie witamina B1. Spożywając produkty bogate w ten składnik, możemy zminimalizować stres i powstrzymać depresję. Osoby cierpiące na bezsenność i zaburzenia lękowe nie powinny unikać pokarmów bogatych w tiaminę. Miłośnicy napojów zawierających kofeinę powinni przyjmować ten składnik w formie suplementów lub spożywać więcej produktów bogatych w witaminę B1. Dobre dla żołądka.
  • Ryboflawina, czyli popularna witamina B2. Odpowiada za produkcję enzymów i spalanie cukrów. Odgrywa ważną rolę w produkcji czerwonych krwinek. Spożywając produkty bogate w ryboflawinę możemy poprawić wygląd naszych włosów, skóry i cery.
  • Niacyna lub witamina B3. Nie do przecenienia jest jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie najważniejszego narządu organizmu, jakim jest mózg. Wpływa na stan psychiczny człowieka. Eliminuje niepokój, napięcie, bóle głowy, kwasowość i zapobiega rozproszeniu uwagi.
  • Kwas walerianowy, czyli witamina B5. Odpowiada za syntezę hormonów i uwalnianie energii ze spożywanego pożywienia. Stosując tę ​​witaminę możemy zadbać o zdrowe włosy i skórę. Ważne rzeczy wpływają na poprawę układu odpornościowego.
    pirydoksyna lub witamina B6. Może hamować starzenie się organizmu. Skupmy się na witaminie B6, a unikniemy ryzyka wystąpienia kamieni nerkowych.
  • Biotyna lub witamina B7. Odpowiada za idealną kondycję włosów, paznokci i skóry. Idealny dla kobiet, które lubią dbać o swój zdrowy i piękny wygląd. Co więcej, działa równie dobrze jak antyperspirant. Czemu? Zapobiega nadmiernemu poceniu się.
  • Inozytol nazywany jest również witaminą B8. Witaminy szczęścia. Spożywając produkty bogate w inozytol, możemy poprawić nasze samopoczucie, zmniejszyć uczucie zmęczenia, poprawić koncentrację, pracę mózgu i nasze szanse na dobry nastrój.
  • Kwas foliowy jest również znany jako witamina B9. Wpływ kwasu foliowego na nasz organizm jest ogromny. Bierze udział w produkcji czerwonych krwinek.
  • Kobalamina lub witamina B12. Wpływa na produkcję czerwonych krwinek oraz prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego.

Jeśli chodzi o obiad, to tylko zdrowy

Witamina B – co jeść, żeby najlepiej się wchłaniała?
Witamina B – co jeść, żeby najlepiej się wchłaniała?

Jak już wspomnieliśmy, po powrocie najważniejszymi nośnikami witamin z grupy B są mięso i produkty mleczne. Wśród tych produktów znajdziemy najwyższą zawartość witamin z grupy B. Oczywiście znajdziemy je również w owocach i warzywach, z tą różnicą, że zawartość witaminy B jest mniejsza. Lubisz dania mięsne? Przygotuj ziemniaki z wątróbką dla rodziny. Pyszne samo w sobie, czyste i zdrowe jednocześnie. Wątroba jest bogata w witaminy z grupy B i wszyscy pamiętamy tę popularną kreskówkę o Papaiu. Co zrobił, aby zyskać siłę i energię? Otworzył puszkę szpinaku i zjadł wszystko. Ta prosta bajka dla dzieci jest czystym przykładem zdrowego odżywiania. Szpinak jest również ważnym nośnikiem witaminy B.

Podawaj na śniadanie jajka z białym serem prosto z bułki śniadaniowej w piekarni. Produkty mleczne i jaja są naprawdę na najwyższym poziomie, jeśli chodzi o zawartość tej witaminy. Inne pokarmy bogate w optymistyczną witaminę to drób, ryby i pieczywo pełnoziarniste. Ostatnio wegetarianizm i weganizm stały się modą. Widząc ten akapit, zwolennicy diety bezmięsnej prawdopodobnie drapią się po głowach. O to chodzi i nic więcej. Ten potrzebny składnik odżywczy znajduje się w mięsie, rybach i produktach mlecznych. Te grupy osób decydują się na jedzenie warzyw i owoców. Do czego byście je polecili. Pierwsza to fasola, rośliny strączkowe i owsianka. Grzyby w niewielkiej ilości.

Niestety, aby zrekompensować niedobory witamin z grupy B, wegetarianie muszą przyjmować suplementy.