Co zabija ozonowanie?

Co zabija ozonowanie?

Co zabija ozonowanie? Ozon, zwany czasem również aktywnym tlenem, stał się współcześnie bardzo popularnym środkiem wykorzystywanym do dezynfekcji pomieszczeń. Lubiany jest szczególnie dlatego, że zastosowany we wnętrzach sprawia, że stają się świeże i przede wszystkim bezpieczne. Dlaczego tak się dzieje? Jak właściwie działa ozonowanie i co zabija?

Jak działa ozonowanie?

Ozonowanie pomieszczeń polega na rozpyleniu w ich wnętrzu mgiełki złożonej z bardzo drobnych kropli ozonu. Dzięki temu unoszący się w powietrzu ozon wnika we wszystkie zakamarki odświeżanych pomieszczeń.


Powietrze poddane ozonowaniu przypomina atmosferę, którą wyczuć możemy tuż po burzy. To właśnie ozon odpowiada za to odświeżające, czyste powietrze, które pozostawiają po sobie towarzyszące burzy wyładowania atmosferyczne, a ozonowanie sprawia, że możemy poczuć je również wewnątrz pomieszczeń.

Co zabija ozonowanie?

Ozonowanie zabija przede wszystkim:

  • Bakterie,
  • Wirusy,
  • Pleśni i grzyby,
  • Nieprzyjemne zapachy.

A dodatkowo odstrasza szkodniki takie jak myszy czy szczury, karaluchy, mrówki, mole i komary, może więc być stosowany do zwalczania inwazji tych stworzeń.


Przede wszystkim jednak ozon usuwa z powietrza i powierzchni wszelkie chorobotwórcze bakterie. Bez trudu rozprawia się z zarówno z salmonellą, jak i E. Coli. Potwierdzone jest również jego działanie polegające na dezaktywacji cząsteczek wirusów. Sprawdzi się więc szczególnie dobrze do dezynfekcji pomieszczeń, w których często przebywa dużo osób, a więc istnieje duże zagrożenie zakażeniem wirusem grypy lub koronawirusem. Ozonowanie polecane jest również do dezynfekcji pomieszczeń po zakończeniu kwarantanny po przechorowaniu COVID-19.

Ozonowanie bezlitośnie rozprawia się ze wszelkimi grzybami i pleśniami, dlatego polecane jest przede wszystkim do odgrzybiania wentylacji i klimatyzacji. W systemach tych z czasem zbierają się i rozwijają niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje, powodujące nawracające choroby u osób przebywających w wentylowanych przy ich pomocy pomieszczeniach. Ozonowanie usuwa wszelkie patogeny, sprawiając że wentylacja staje się znów bezpieczna.

Ozonowanie rozkłada również unoszące się w powietrzu zapachy. Rozprawi się bez trudu nie tylko z dymem papierosowym, ale innymi uciążliwymi woniami, takimi jak zapach rozpuszczalników czy farb, a nawet stęchlizny. Od innych środków do dezodoryzacji ozon różni się tym, że nie maskuje, ale trwale usuwa nieprzyjemne wonie.

  • Gdzie stosuje się ozonowanie?

Co zabija ozonowanie?Ozonowanie można zastosować praktycznie wszędzie i w każdym miejscu pomaga przywrócić pomieszczeniom bezpieczeństwo i czystość.

Stosowane jest chętnie w szpitalach i przychodniach, ale także hotelach, biurach, na salach produkcyjnych i w centrach handlowych, szkołach, żłobkach i przedszkolach, a nawet w prywatnych mieszkaniach.

W związku z tym, że zabija pleśni, grzyby i nieprzyjemne zapachy, ozonowanie sprawdzi się świetnie również w miejscach, które z jakichś przyczyn zostały na długo zaniedbane. Ozonowanie pomoże pozbyć się z nich szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów oraz przywróci przestrzeniom pierwotną świeżość.


Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, ozonowanie jest również często wybieranym sposobem na oczyszczenie pomieszczeń przed powiększeniem rodziny o dziecko, a także do odświeżania pokojów w których przebywają osoby przewlekle chore lub cierpiące na dolegliwości związane z obniżoną odpornością.

Ozonowanie jest szczególnym sprzymierzeńcem osób zmagających się z astmą i alergią na roztocza lub sierść zwierząt. Pomaga pozbyć się z powietrza drażniących zapachów, drobnoustrojów typu pleśnie i grzyby oraz alergenów, przywracając komfort oddychania.
Usuwanie nieprzyjemnych zapachów to działanie, które sprawia że ozonowanie stało się bardzo popularnym sposobem na przywrócenie świeżości pomieszczeniom, w których utrzymuje się uciążliwa, trudna do usunięcia woń. Sprawdza się szczególnie dobrze do usuwania zapachu z przestrzeni przesiąkniętych dymem papierosowym.

Poza pomieszczeniami, ozonowanie stosowane jest również do przywracania świeżości wnętrzom samochodów. Ze względu na to, że ozon wnika bardzo głęboko we wszelkie szczeliny i materiały, bez problemu rozprawia się w zagnieżdżonymi w tapicerce zapachami, roztoczami oraz bakteriami.

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Ozon ma wiele zalet. Czy jednak ozonowanie jest naprawdę bezpieczne? Okazuje się, że tak. Ozon jest bardzo nietrwały i ma właściwości aseptyczne, dlatego używany prawidłowo nie stanowi zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Jest biodegradowalny, po wykonaniu zadania rozkłada się więc do czystego tlenu.


Problem pojawia się wyłącznie wtedy, gdy zostanie użyty niewłaściwie. Wskutek wyjątkowo dużej lub długiej ekspozycji organizmu na ozon może dojść do zatrucia, z tego względu ozonowanie przeprowadza się w pustych pomieszczeniach.


W dezynfekowanych pomieszczeniach nie powinni przebywać podczas ozonowania ludzie, należy również wyprowadzić zwierzęta oraz wynieść rośliny i przedmioty, które mogłyby zostać zniszczone przez nadmierne utlenianie. Z podobnych względów nie powinno się przeprowadzać ozonowania częściej niż raz na trzy miesiące.

Ozonowanie jest więc bardzo bezpiecznym, przyjaznym dla środowiska sposobem na uzyskanie pomieszczeń świeżych, pachnących, oraz wolnych od wszelkich chorobotwórczych drobnoustrojów.

angielski francuski niemiecki hiszpański