Folia ochronna, czyli czy warto ją zakupić?

Folia ochronna, czyli czy warto ją zakupić?

Folia ochronna, czyli czy warto ją zakupić? Smartfony i tablety XXI wieku charakteryzują się nie tylko licznymi możliwościami i funkcjami, ale również stosunkowo słabą odpornością na wszelakie uszkodzenia ekranu. W tym też celu bardzo często decydujemy się na zakup specjalnych zabezpieczeń, które ochronią telefony przed wszelkimi mikrouszkodzeniami, zarysowaniami, a nawet poważnymi pęknięciami.  Wśród nich wymienia się między innymi szkło hartowane oraz folię ochronną.

Folia ochronna na telefon – co to jest?

 Folie ochronne na telefon są jednym z wielu zabezpieczeń przeznaczonych na ekran. Mają one za zadanie chronić wyświetlacz w trakcie upadku, przechowywania w torbie lub w kieszeni, a nawet przy położeniu smartfona ekranem do dołu. Są one bardzo pomocne w codziennym użytkowaniu i posiadają wiele zalet.  Należy jednak pamiętać, że folia nie jest tak trwała jak szkło hartowane czy hybryda typu FlexGlass i nie ochroni wyświetlacza przy upadku z trzeciego piętra czy też przed uderzeniem młotka. Mimo to, folie świetnie nadają się przy użytkowaniu urządzenia przez małe dzieci lub podczas noszenia go w torbie lub kieszeni. Oprócz tego, folia jest w stanie chronić wyświetlacz przed pęknięciem lub uszkodzeniem, jeśli telefon wypadnie nam z ręki lub spadnie z łóżka. Dają także możliwość uchronienia smartfona przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi i defektami, które mogą wpływać na jakość codziennego użytkowania urządzenia.

Zalety i wady folii ochronnej na telefon

Folia ochronna na telefon z całą pewnością posiada szereg zalet, ale również i kilka minusów. Po pierwsze, zabezpieczenie tego typu jest dostępne w stosunkowo niskich cenach, a ich wymiana jest znacznie tańsza w stosunku do szkła hartowanego. Co więcej, nałożenie folii znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo mechanicznego uszkodzenia wyświetlacza. Z drugiej jednak strony folie są znacznie mniej wytrzymałe oraz zmniejszają kąty widzenia. Ich nałożenie ponadto może okazać się problematyczne dla osób, które nie mają w tym wprawy oraz nie przykładają odpowiedniej precyzji do tego zadania.  

Wybierz folię ochronną na swój telefon! 

Zakup folii ochronnej na telefon wydaje się zadaniem stosunkowo prostym. Należy przede wszystkim kierować się takimi kwestiami, jak model smartfona, stopień twardości zabezpieczenia w skali Mohsa i tym podobne. Równie ważną sprawą jest także to, czy chcemy zakupić folię uniwersalną, czy też dedykowaną. Pierwsza możliwość oznacza wybór folii, którą można dopasować do każdego modelu urządzenia. Wystarczy odpowiednią ją przyciąć. Folia dedykowana jednak jest znacznie lepszym produktem. Po pierwsze, są one dopasowane pod każdym względem, posiadają odpowiednie wymiary, zaokrąglenia oraz niezbędne otwory na głośniki lub przednie aparaty. Co więcej, dobrej jakości folie dedykowane są również kompatybilne z wieloma funkcjami smartfonów, takimi jak chociażby funkcja odblokowania na odcisk palca.  

Jak nakleić folię ochronną na telefon? 

Wbrew pozorom, nałożenie folii ochronnej na smartfona nie jest zbyt skomplikowane ani przesadnie trudne, jednak dla wielu osób założenie jej na ekran wymaga od nas dużego skupienia, pełnej dokładności i wprawy. Dużym atutem tego typu zabezpieczenia jest możliwość jego odklejania, ale należy pamiętać, że każdorazowy taki ruch może przyczynić się do powstania odkształceń i zmniejszenia trwałości folii. Co więcej, często w ten sposób powstają także pęcherzyki powietrza.  

Folia ochronna, czyli czy warto ją zakupić?Zakładając folię ochronną na telefon, na samym początku należy dokładnie, idealnie wyczyścić ekran oraz pamiętać, by nie było na nim żadnych odcisków palców ani zanieczyszczeń, które przyczynią się do niedokładnego jej naklejenia. Przyłożenie folii ochronnej należy rozpocząć od góry ekranu, o ile nie ma na nich zbyt wielu otworków. Mogą one bowiem utrudnić jej założenie. W takim wypadku najlepiej jest przytknąć ją na początku od innej krawędzi, a następnie zdecydowanym, ale niezbyt szybkim ruchem stopniowo przyklejać ją, przesuwając w głąb ekranu. Po jej przyklejeniu warto wygładzić i docisnąć zabezpieczenie do urządzenia, a pęcherzyki powstałe na telefonie najlepiej wypchnąć na zewnątrz z użyciem specjalnej łopatki. Takie akcesorium bardzo często jest dodawane do dobrej jakości folii.

Folia ochronna na telefon a szkło hartowane 

Oprócz folii ochronnej, na rynku dostępne są także między innymi szkła hartowane oraz hybryda FlexiGlass. Szkło hartowane jest przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą chronić swojego smartfona przed między innymi upadkami i mocnymi uderzeniami. FlexiGlass to inaczej hybryda, to jest swoiste połączenie szkła oraz folii, która łączy właściwości obu zabezpieczeń. Folię najczęściej wybierają osoby, które chcą ochronić ekran tylko przed niewielkimi uszkodzeniami, a szkło – osoby poszukujące dobrego zabezpieczenia. Folia jednak, w stosunku do szkła jest często kompatybilna z wygiętym panelem, zakrzywionym wyświetlaczem, co znacząco ułatwia korzystanie z modeli smartfonów przez osoby posiadające między innymi telefony typu Samsung Galasy S10 lub Galaxy S9 i tym podobne.

angielski