Domy szkieletowe – jak wybrać dobrych fachowców?

Domy szkieletowe – jak wybrać dobrych fachowców?

Domy szkieletowe – jak wybrać dobrych fachowców? Wokół technologii budowy domów szkieletowych narosło wiele mitów. Jednym z często powtarzanych jest brak umiejętności naszych rodzimych fachowców. Domy szkieletowe wymagają precyzji i pracy z innymi materiałami, dlatego też fachowcy budujący tego typu domy muszą posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Jednak czy to oznacza, że w Polsce nikt nie potrafi sobie poradzić z technologią szkieletową?

Problemy w budowie domów szkieletowych

Na samym początku należy zaznaczyć, że domy szkieletowe zostały opracowane, jako domy, które może zbudować każdy, kto posiada podstawowe umiejętności budowlane, odpowiednie materiały i kieruje się planem.

Domy szkieletowe nie wymagają zaawansowanych prac „mokrych” (poza fundamentami), więc jedyną trudność sprawi poprawne ustawienie i przymocowanie poszczególnych elementów konstrukcji. Poza tym domy szkieletowe są lekkie, więc nie wymagają ciężkiego sprzętu czy specjalistycznych narzędzi. Buduje się je również dużo szybciej, niż domy tradycyjne.

Dom szkieletowy można postawić w przeciągu kilku tygodni. Dodatkowo, wszelkie błędy można naprawić o wiele szybciej i łatwiej niż w przypadku domów murowanych. Wystarczy po prostu rozmontować kłopotliwy element.

Montaż domu szkieletowego przypomina nieco układanie klocków. Wszystko jest przygotowane, wystarczy tylko, kierując się planem, złożyć przygotowane elementy. Gdzie więc znajduje się haczyk? Trudność może sprawić precyzyjne kierowanie się planem. W przypadku domów murowanych wiele elementów jest poprawianych i przerabianych na bieżąco, w zależności od napotkanych problemów czy zmiennej wizji, np. w sytuacji gdy okaże się, że podpięcie do kanalizacji musi znaleźć się w innym miejscu.

W domach szkieletowych nie ma takiej możliwości. Każda zmiana oznacza, że dany element konstrukcji jest w całości do wyrzucenia. Belki są dostosowane do konkretnego układu. Nie możemy go zmienić. Projekt musi być od początku do końca dostosowany do miejsca, gdzie stanie dom.

Drugim problemem jest sam montaż. O ile nie wymaga on zaawansowanego sprzętu, to niezbędna jest dokładność wykonania. Wszelkie szpary w łączeniu desek, w izolacji, czy inne niedociągnięcia mogą spowodować powstanie mostków termicznych czy narażenie drewna na zawilgocenie i zagrzybienie. Jeśli ktoś nie ma perfekcjonistycznego zacięcia, może mieć problem z poprawnym złożeniem poszczególnych modułów.

Domy szkieletowe i polscy fachowcy

Domy szkieletowe – jak wybrać dobrych fachowców?Technologia szkieletowe dopiero zdobywa popularność w Polsce, dlatego też wciąż wiele firm nie decyduje się na włączenie w swoją ofertę możliwości montażu domów szkieletowych, ponieważ wydaje się to wciąż nieopłacane. Inne firmy, które tego typu domy budują, mają ograniczone zaplecze, więc brakuje czasu na wykonanie wszystkich zamówień.

Dlatego też osoby chcące zbudować dom w tej technologii mogą mieć trudności ze znalezieniem odpowiednich fachowców. A to może zaowocować zleceniem montażu domu pseudofachowcom, którzy nie mają żadnego doświadczenia w budowie takiego typu domu. I tak właśnie powstają mity o słabych fachowcach w Polsce.

Jeśli planujemy budowę domu szkieletowego, najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie firmy, która specjalizuje się w tej technologii, posiada własnych architektów, którzy przygotowują projekty lub dostosowują oferowane plany domów do indywidualnych potrzeb oraz współpracują z tartakiem. Dzięki temu możemy zamówić cały dom szkieletowy i nie martwić się o materiały czy plan. Jest to najwygodniejsze wyjście, które powinno nam zapewnić fachowo wykonaną usługę z której będziemy zadowoleni.

Domy szkieletowe a drewno

Jednym z problemów, który przyczynił się do powstania niezbyt dobrej opinii na temat domów szkieletowych w Polsce były problemy ze zdobyciem odpowiedniego drewna.

Technologia szkieletowa pojawiła się w Polsce w latach 90 i jej początki były wyjątkowo trudne. Przede wszystkim brakowało odpowiedniej obróbki drewna oraz wiedzy na temat poprawnej izolacji cieplnej. Dlatego też wiele osób zaczęło sądzić, że domy szkieletowe są nieekonomiczne i trudno je ogrzać.

Drewno było najczęściej przywożone z krajów skandynawskich, ponieważ w naszych rodzimych tartakach nie znano jeszcze sposobu obróbki pod technologie szkieletową. A to generowało dodatkowe koszty.

Obecnie to się zmieniło. W polskich tartakach możemy zamówić dobrej jakości drewno, suszone komorowo i strugane z czterech stron, co zapewnia mu najlepszą odporność na szkodniki i ogień. Jednocześnie wzrost obróbki drewna w polskich tartakach sprawił, że w przypadku usterki o wiele szybciej możemy uzyskać zamiennik.

Firmy, które specjalizują się w technologii szkieletowej oferują już gotowe plany oraz materiały, więc nie musimy się martwić o wybór tartaku. Jednocześnie obecnie mamy o wiele większy wybór drewna, które posłuży do budowy domu. W każdym momencie możemy sprawdzić, czy drewno ma odpowiednie certyfikaty jakości.

angielski francuski niemiecki hiszpański