Czy w sprawie rozwodowej warto korzystać z pomocy prawnika?

Czy w sprawie rozwodowej warto korzystać z pomocy prawnika?

Czy w sprawie rozwodowej warto korzystać z pomocy prawnika? Jak złożyć pozew rozwodowy? Wiele osób zadaje to pytanie, gdy rozumie, że utrzymanie relacji rodzinnych jest niemożliwe, a dalsze pozostawanie w małżeństwie będzie sprzeczne z interesem jednego z małżonków (lub obojga).

Proces rozwodowy rozpoczyna się od przygotowania pozwu i jego wniesienia do sądu. Ważne jest jednak, aby pozew został sporządzony prawidłowo, aby właściwość sprawy została prawidłowo ustalona podczas rozwodu. W przeciwnym razie sąd zwróci roszczenie. Rozwód ma wiele cech i niesie ze sobą odpowiednie ryzyko prawne, ponieważ każda ze stron ma prawo do wniesienia powództwa, dlatego należy kontrolować proces rozwodu i zminimalizować ryzyko prawne.

Czy sprawy rozwodowe wymagają pomocy prawnika?

Kiedy małżeństwo decyduje się na rozwód, jest zobowiązane do przedłożenia w sądzie pozwu. W przypadku, gdy nie mają wiedzy jak poprawnie sporządzić taki dokument, prawnik profesjonalnie przygotowuje pozew, złożył go w sądzie, a nawet będzie w stanie reprezentować klienta w sądzie bez jego osobistego uczestnictwa.

Oprócz rozwodu, prawnik pomoże: podzielić własność, dochodzić alimentów, wystąpić o określenie przez sąd miejsca zamieszkania dziecka, określić procedurę korzystania ze wspólnej własności. Ponadto prawnik zapewni inne usługi z zakresu prawa rodzinnego.


W przypadku rozwodu z reguły podnoszona jest kwestia alimentów (dla dzieci lub małżonka). W tym celu małżonek, u którego pozostają dzieci, osobno składa wniosek lub roszczenie o uzyskanie alimentów. Może odbywać się to, na innej rozprawie, aby nie opóźniać procesu rozwodu. Odzyskanie alimentów nie jest związane z procedurą rozwodową, ponieważ sprawę o alimenty można założyć zarówno przed rozwodem, jak i po nim.

Sprawdź również:

Gdy kwestia podziału majątku po rozwodzie nie została rozwiązana

Takie roszczenie można złożyć zarówno przed rozwiązaniem małżeństwa, jak i po nim. Cała własność nabyta w związku małżeńskim jest ich wspólną własnością (z pewnymi wyjątkami). Tak, więc każdą własność nabytą przez jednego z małżonków przed rozwodem formalnie można uznać za własność małżonków.

Przed lub w trakcie procesu rozwodowego małżonkowie mogą, za obopólną zgodą, dzielić majątek poprzez zawarcie umowy notarialnej lub zbyć taką własności osobom trzecim. Jeśli nieruchomość została nabyta w związku małżeńskim, wówczas bez zgody drugiego małżonka notariusz nie ma prawa świadczyć transakcji przeniesienia własności takiej nieruchomości. Wszelkie nielegalne (bez zgody drugiego małżonka) przeniesienie własności nieruchomości przez jednego z małżonków pociąga za sobą uznanie takiej transakcji za nieważną.

O czym trzeba pamiętać występując o rozwód?


Trzeba pamiętać, że rozwód to złożona procedura sądowa, która wymaga indywidualnego podejścia do każdej ze stron, jest często jedynym sposobem na zakończenie związku. Postępowanie sądowe zawsze wiąże się ze znacznym stresem dla wszystkich uczestników postępowania rozwodowego i bez profesjonalnej pomocy prawnej adwokata ds. rozwodów może trwać długo.


 Postępowanie rozwodowe trwa dość długo. Jeśli rozwód jest skomplikowany przez dodatkowe okoliczności, przeprowadzenie tej procedury staje się szczególnie trudnym zadaniem. Postępowanie rozwodowe może być opóźnione z powodu braku porozumienia między małżonkami w wielu kwestiach. Adwokat rozwodowy koncentruje się na fakcie, że sąd może podjąć środki mające na celu pojednanie małżonków zarówno w trakcie przygotowywania sprawy, jak i przed sądem.

W celu poprawy sytuacji rodzinnej i ewentualnego pojednania małżonków decyzję o odroczeniu rozprawy może podjąć sąd na wniosek stron lub jednej z nich lub z własnej inicjatywy. Należy jednak pamiętać, że przyjęcie tej decyzji nie jest obowiązkiem, lecz prawem sądowym. Ponadto sąd może podjąć środki pojednania małżonków tylko wtedy, gdy jedno z małżonków nie wyrazi zgody na rozwód i istnieje realna szansa na uratowanie rodziny. Rozwód należy rozumieć, jako zerwanie stosunków rodzinnych.

Z jakich usług adwokata można skorzystać występując o rozwód?

Usługi adwokatów rozwodowych obejmują całą gamę usług zapewniających pełne wsparcie sprawy rozwodowej na wszystkich etapach:

– Konsultacja z prawnikiem, przedstawienie dokumentacji do jego analizy

  • – Przygotowanie dokumentów w celu przygotowania i złożenia pozwu o rozwód
  • – Reprezentacja na wstępnej rozprawie sądowej (klient może wziąć w niej udział lub nie)
  • – Reprezentacja i ochrona interesów klienta na wszystkich rozprawach sądowych, niezależnie od ich liczby
  • – Utrzymanie i uzasadnienie roszczeń
  • – Regularne informacje o stanie sprawy rozwodowej.

Wiele osób uważa, że rozwód jest łatwy, a jednocześnie wszystko jest jasne i że są w stanie poradzić sobie z nim niezależnie, bez pomocy prawnika. Jednak ta opinia jest często błędna. Jeśli prawnik uczestniczy w sprawie rozwodowej, rozwód może się zakończyć się szybko i przynieść oczekiwane rezultaty. Zgodnie z prawem procesowym obowiązek udowodnienia okoliczności, na których strona opiera swoje roszczenia lub sprzeciwy, spoczywa na stronie, która wysuwa roszczenia lub sprzeciwia się zgłoszonym roszczeniu.

Zobacz również:

angielski francuski niemiecki hiszpański