Botoks w medycynie estetycznej

Botoks w medycynie estetycznej

Botoks w medycynie estetycznej – medycyna estetyczna od wielu lat oferuje nam możliwość poprawienia swojego wyglądu zewnętrznego, nie tylko, wtedy gdy jest to wskazane (np. wskutek choroby lub wypadku), ale również wtedy, gdy zależy nam na poprawie naszego wyglądu.

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej umożliwiają nam przede wszystkim walkę z pierwszymi oznakami starzenia się naszej skóry, czyli ze zmarszczkami, a jednym z najpopularniejszych zabiegów jest oczywiście ostrzykiwanie twarzy toksyną botulinową. Czym jednak jest wspomniana toksyna, jak wygląda zabieg z wykorzystaniem tego preparatu i czy zabieg ten może wywoływać jakieś skutki uboczne?

Czym jest botoks?

Botoks nazywany inaczej toksyną botulinową lub jadem kiełbasianym to substancja, która produkowana jest przez beztlenowe bakterie Bacillus botulinus. Możemy znaleźć ją np. w psujących się kiełbasach i wędlinach i w takiej właśnie formie (poprzez spożycie) stanowi ona poważne zagrożenia dla naszego zdrowia.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o wstrzykiwanie toksyny botulinowej w określone partie na naszej twarzy, gdyż w niewielkich ilościach nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia, a wręcz przeciwnie, może znacząco wpłynąć na poprawę wyglądu naszej skóry.

Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej

W medycynie estetycznej botoks wykorzystywany jest nie tylko do walki ze zmarszczkami, ale również z opadającymi kącikami ust oraz nadmierną potliwością. Jeśli chodzi o zmarszczki, to wspomniana toksyna może sobie w skuteczny sposób poradzić z takimi defektami jak kurze łapki, lwie zmarszczki, zmarszczki poprzeczne, a także zmarszczki zlokalizowane w okolicach naszych ust.

Kiedy warto stosować botoks?

Zmarszczki mimiczne mogą pojawiać się na naszej twarzy w różnym wieku, jednak dopiero po osiągnięciu ok. 40-tego roku życia zaczynają być coraz bardziej widoczne i cięższe do usunięcia przy pomocy kosmetyków i mało inwazyjnych zabiegów. Z tego też względu wspomniany zabieg z zakresu medycyny estetycznej polecany jest w szczególności paniom, które osiągnęły przynajmniej 40 rok życia, jednak wszystko uzależnione jest głównie od codziennej pielęgnacji skóry, a także jej ogólnego stanu.

 

W jaki sposób należy przygotować się do zabiegu?

Botoks w medycynie estetycznejPodczas pierwszej wizyty w gabinecie medycyny estetycznej lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentką w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu, a także, aby nieco lepiej przyjrzeć się skórze. Przed zabiegiem nie jest konieczne wykonywanie żadnych dodatkowych badań, a w przypadku wystąpienia stanu zapalnego konieczne jest jego wyleczenie.

Jeśli chodzi natomiast o wcześniejsze przygotowanie do zabiegu, to należy pamiętać o tym, aby nie przyjmować żadnych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, które zawierają w sobie substancje rozrzedzające krew (może to skutkować bowiem powstawaniu siniaków po zabiegu).

Jak wygląda zabieg?

Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz dezynfekuje i odtłuszcza skórę przy pomocy preparatu pozbawionego w swoim składzie alkoholu. Stosowanie znieczulenia w przypadku tego właśnie zabiegu z zakresu medycyny estetycznej nie jest raczej wskazane, gdyż wkłucia igieł nie są zbyt bolesne (przypominają ugryzienie komara), dlatego też przykładanie lodu jest w tym przypadku wystarczające. Gdy wszystko zostanie już przygotowane, specjalista przechodzi do zabiegu.

W przypadku zmarszczek zlokalizowanych na dolnych powiekach substancja wstrzykiwana jest w dwóch miejscach na każdej z nich. Jeśli chodzi o kurze łapki, to konieczne jest ostrzyknięcie skóry w trzech miejscach po każdej stronie, natomiast w okolicach czoła toksyna butulinowa najczęściej aplikowana jest aż w ośmiu miejscach. Skóra tuż po przeprowadzonym zabiegu może być nieco obrzęknięta i mogą na niej pojawić się siniaki, których można jednak uniknąć, aplikując na skórę maść z witaminą K (można też schładzać skórę lodem).

Przez pierwszych kilka dni po zabiegu należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, co oznacza, iż nie należy narażać skóry na działanie skrajnych temperatur (sauna, solarium), unikając również spożycia alkoholu. Jeśli chodzi natomiast o efekty zabiegu, to są one zauważalne najczęściej po upływie 7-14 dni i utrzymują się przez ok. 6 miesięcy.

Skutki uboczne związane ze wstrzyknięciem botoksu

Botoks zaaplikowany w rozsądnych dawkach jest dla nas całkowicie bezpieczny i w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nie odnotowano żadnych skutków ubocznych stosowania tej substancji, które zostały potwierdzone jakimiś badaniami klinicznymi. Tuż po zabiegu należy liczyć się jednak z tym, iż na twarzy mogą pojawić się niewielkie obrzęki, siniaki, a także zaczerwienienie skóry, które w ciągu kilku godzin powinny całkowicie ustąpić.

Niezależnie od tego, czy kiedyś odnotowano wystąpienie jakichś skutków ubocznych wstrzykiwania botoksu, to specjaliści ostrzegają przed zabiegiem o możliwości pojawienia się takich efektów ubocznych jak opadnięcie powieki, osłabienie mięśni twarzy, czy też ból głowy (nie należy się jednak ich obawiać, ponieważ pojawiają się stosunkowo rzadko).

angielski francuski niemiecki hiszpański