Wyjazdy do pracy za granicę

Wyjazdy do pracy za granicę

Wyjazdy do pracy za granicę – bardzo wielu Polaków szuka w dalszym ciągu zatrudnienia poza granicami naszego kraju. Oczywiście największy boom na tego typu wyjazdy zarobkowe minął, niemniej jednak w dalszym ciągu, na dłuższy lub krótszy okres z Polski wyjeżdża rocznie kilkadziesiąt do kilkuset tysięcy ludzi. Oczywista sprawa jest taka, że kiedy wyjeżdżamy za granicę do pracy, chcielibyśmy, aby praca ta już na nas czekała na miejscu, tak abyśmy nie musieli poświęcić jeszcze jakiegoś określonego czasu, na jej poszukiwanie. W jaki sposób zapewnić sobie ten komfort?

Agencje pośrednictwa pracy

Pośrednictwo pracy w kontekście pracy za granicą dla Polaków jest oczywistą sprawą, o której myśli każdy, kto wyjeżdża za granicę pierwszy raz. Tego typu agencje mają swoje zarówno plusy, jak i minusy. Na pewno niewątpliwym plusem jest to, że możemy znaleźć pracę, będąc jeszcze w Polsce. Dlatego jest to polecane osobom, które na przykład nie mają zapasu gotówki, z której mogłyby żyć na emigracji w sytuacji, w której nie miałyby jeszcze znalezionego zatrudnienia. Jest to dość dobra opcja dla osób, które nie mają doświadczenia w szukaniu pracy, nie mają również wysokich kwalifikacji zawodowych i ogólnie na każdym rynku pracy (w tym i polskim), mają problem z tym, aby się odnaleźć. Można spokojnie założyć, że te ostatnie osoby na rynku zagranicznym, mogą poradzić sobie jeszcze gorzej, chociażby ze względu na barierę językową, która może zostać napotkana. Pośrednictwo pracy jak wspomniano, jest również dobrą opcją, jeżeli chcemy znaleźć wyjazd do pracy sezonowej, czyli nie chcemy wyjeżdżać na dłuższy okres, tylko na przykład na kilka miesięcy. Pośrednictwo pracy jest dobrym wyborem, kiedy szukamy wyjazdów wakacyjnych, na przykład przy zbiorach w rolnictwie. Pośrednictwo pracy nastawione na tego typu oferty jest o tyle wygodne, że znajdzie nam pracę, najczęściej również z zakwaterowaniem. Oczywiście warto przed podjęciem ostatecznej decyzji, poczytać opinie w internecie, jakie doświadczenie z daną firmą pośrednictwa pracy, miały inne osoby, które wyjeżdżały pracować w imieniu tej firmy.

Pomoc rodziny i znajomych

Na pewno bardzo dobrą sytuację mają osoby, które szukają pracy za granicą w kraju, w którym mówiąc kolokwialnie, mają gdzie się zaczepić, czyli mają rodzinę lub znajomych. Osoby takie (mieszkające już w kraju, do którego zamierzamy migrować), przede wszystkim mogą nam pomóc z odnalezieniem się w nowych realiach, co nie zawsze jest łatwe, choćby czasem się takim wydawało. Jeśli mielibyśmy mimo wszystko problem ze znalezieniem pracy, to osoby takie po prostu mogą nam pomóc przetrwać. Pomogą w zapewnieniu dachu nad głową, czy udzielą małej pożyczki, po to, abyśmy mogli we w miarę normalnych warunkach przetrwać gorszy okres. W najlepszej sytuacji są osoby, którym tak znajomi, jak i rodzina są w stanie po prostu załatwić pierwszą pracę, czy to w miejscu, w którym sami pracują czy to polecając nas innym swoim znajomym.

Zobacz również:

Wyjazd w ciemno – warto tego odradzać

Wyjazd w ciemno jest to na pewno jedna z rzeczy, których powinniśmy unikać. Doświadczenie pokazuje, że tego typu wyjazdy w wielu przypadkach kończą się po prostu tym, że możemy pozostać w obcym kraju w zasadzie bez żadnego wsparcia oraz bez środków finansowych do życia. Nieraz ludzie decydują się na tego typu krok, w nadziei na to, że jakoś to będzie i że szybko znajdą pracę. Niestety tego typu wyjazd jest to również doskonała okazja dla osób, które będą chciały żerować na naszej sytuacji. Bardzo często dają zatrudnienie bez umowy lub poniżej regulaminowych stawek, wymaganych w danym kraju. Tego typu sytuacje są o tyle niebezpieczne, że często bardzo trudno się z takiego układu wyrwać, co powoduje w zasadzie pracę za pół darmo. Zjawisko to jest zwalczane, niemniej jednak w dalszym ciągu zdarzają się takie przypadki.

Wyjazd za granicę z ramienia własnej firmy

Najlepsza chyba sytuacja jest taka, kiedy pracujemy w jakiejś firmie w Polsce i firma ta, chce nas sama wysłać lub przychyla się do naszej prośby o przeniesienie nas do pracy za granicą. Kiedyś było to raczej mało popularne. Najczęściej to osoby z zagranicy przyjeżdżały do polskich oddziałów firm i tutaj, zajmowały wyższe stanowiska zarządcze. Jednak ten trend powoli zaczyna się zmieniać. Polacy są coraz wyżej oceniani w zagranicznych korporacjach, nasza praca jest po prostu doceniana i to powoduje, że bardzo często proponowane są nowe stanowiska zagraniczne. Jest to oczywiście rewelacyjna sprawa, ponieważ możemy objąć stanowisko kierownicze w kraju zachodnim. Nasze uposażenie musi być adekwatne do realiów wynagradzania za granicą, a my sami nie musimy zazwyczaj podejmować pracy poniżej kwalifikacji, jak to się dzieje w innych przypadkach. Oczywiście, jeżeli chcemy liczyć na tego typu wyjazd, musimy spełnić szereg dość wysokich wymagań. Na przykład musimy znać dobrze język ojczysty kraju, do którego chcielibyśmy wyjechać, a w minimalnym stopniu wymogiem jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego. No i oczywiście musimy być fachowcami na stanowisku, na którym pracujemy obecnie.