Na czym polega praca geodety?

Na czym polega praca geodety?

Na czym polega praca geodety? W procesie budowy domu inwestorzy zetkną się z wieloma osobami, ekspertami z różnych dziedzin życia i profesjonalistami z różnych dziedzin. Niektórzy ludzie nawet nie zdają sobie sprawy z tego, ilu ludzi poznają i z ilu usług skorzystają budując swój dom. Geodeta jest jednym z tych, którzy na pewno będą towarzyszyć inwestorowi, jeszcze przed zakupem samej działki, aż do zakończenia budowy, czyli oddania budynku do użytku.

Dlatego szukając rzeczoznawcy budowlanego warto wybrać najlepszych fachowców w okolicy. Dzięki temu uzyskasz fachową pomoc, rzetelne informacje i porady, które na budowie mogą okazać się nieocenione. Istnieje pięć podstawowych usług, które wymagają pomocy geodety.

Zaznacz i sprawdź granice działki

Nawet na długo przed rozpoczęciem budowy pierwszy kontakt z geodetą może być konieczny, gdy chcemy kupić pod nią działkę. Jej usługi mogą wtedy okazać się niezbędne do wytyczenia i sprawdzenia jej granic ze stanem rzeczywistym. Geodeta przyda się również wtedy, gdy chcemy ogrodzić daną działkę, pomoże wyznaczyć przebieg takiego ogrodzenia, aby nie było pomyłek związanych z wywłaszczeniem czyjejś działki w pobliżu naszej działki. Często zdarza się, że granice działki przebiegają zupełnie inaczej, a osoba, od której ją kupiliśmy, jest nam oferowana. Ewentualne błędy mogą być kosztowne, zwłaszcza gdy nieruchomość znajduje się na czyjejś posesji.

Twórz mapy do celów projektowych

Kolejnym etapem budowy projektów, a właściwie ich przygotowania, jest pozyskanie map do celów projektowych. W tym zadaniu ponownie pomoże usługa geodety. Jest ona opracowywana na podstawie mapy zasadniczej przez geodetę, którego zadaniem jest doprowadzenie zawartości tej mapy do stanu faktycznego na działce poprzez dokonanie niezbędnych pomiarów na danym terenie. Cały proces wymaga wielu formalności i zgłoszeń do urzędu, a dobry geodeta załatwi wszystko za inwestora, udostępniając mu gotowe mapy projektowe do wypożyczenia. Czas potrzebny na wykonanie tego zadania jest ściśle uzależniony od złożoności budynków wznoszonych na danym terenie oraz sprawności instytucji urzędowych. Cały proces może trwać od jednego do trzech miesięcy. Koszt wykonania takiej mapy do celów projektowych waha się od 500 zł do 1200 zł (w przypadku domów jednorodzinnych), przy czym większe budynki są również droższe.

Pomiar połączenia

Kolejnym zadaniem geodety jest pomiar połączeń. W tym momencie odpowiada za zlokalizowanie zaprojektowanych przez architekta przyłączy na działce, a także dokona ich pomiarów, gdy zostaną wprowadzone do gotowego budynku w późniejszym etapie. tak, aby mapa obszaru przedstawiała ich aktualną trasę. W tym celu geodeci wykonują pomiary przed pokryciem, aby móc sporządzić rysunki powykonawcze.

Lista zakończenia egzekucji

Ostatnia wizyta geodety polega na sporządzeniu inwentaryzacji powykonawczej, gdy cały dom jest gotowy, a dom zostanie wybudowany na danej działce. Cały proces obejmuje wykonanie mapy odbiorów, która pokaże wszystko, co zostało zrobione podczas budowy. Bez tej mapy nie można uzyskać odbioru budynku, gdyż wymaga on mapy posadowienia budynku oraz wszystkich przyłączy, takich jak woda, prąd czy gaz. Dodatkowo mapa ta jest wymagana do odbioru dokumentów takich jak protokół odbioru przyłącza wodociągowego i kanalizacji bytowej.

Na czym polega praca geodety?
Na czym polega praca geodety?

Aby wykonać rysunki powykonawcze, konieczne jest zmierzenie i uzupełnienie rysunku głównego o elementy, takie jak nowe budynki powstające w trakcie całego procesu. Przyłącza sanitarne, wodne, elektryczne i gazowe. Różne ogrodzenia, bramy i furtki. Tarasy, balkony i dziedzińce, a także altany czy oczka wodne. Miejsca postojowe i inne tego typu nawierzchnie o utwardzonej konstrukcji. Czas całego procesu zależy od pracy starostwa, które wydaje odpowiednie dokumenty w celu wykonania rysunku powykonawczego. Cały proces przebiegłby znacznie szybciej, gdyby całość została wykonana tak, jak została zaprojektowana, aby stworzyć mapę docelową projektu.

Wszystkie te zadania muszą być wykonywane przez cały proces budowy. Dlatego geodeci są niezbędni i powinni zasilić szeregi tych, którzy wspierają działania inwestorów. Bez ich pomocy i pracy. Nie będzie możliwości rozpoczęcia robót ziemnych i oddania gotowych budynków do użytku. Zdecydowanie najwygodniejszą i najtańszą opcją jest zatrudnienie geodety, który poprowadzi każdy etap budowy, znacznie szybciej jest zacząć od zera i zrozumieć temat.