Gdzie pochować zwierzę?

Gdzie pochować zwierzę?

Gdzie pochować zwierzę? Żałoba po śmierci ukochanego zwierzęcia to bardzo trudny okres, a dodatkowo nie ułatwia go kwestia pochówku pupila. Trudno bowiem mówić o wyprawianiu mu pogrzebu, jednak w jakiś sposób musi być ono pochowane. Jak poradzić sobie z tym problemem?


Pochówek zwierzęcia domowego

Nieco łatwiej jest w przypadku zwierząt domowych, jeśli oczywiście można w tym kontekście mówić o jakiejkolwiek łatwości. Niemniej jednak w przypadku śmierci ukochanego zwierzęcia domowego wiele osób decyduje się pochować je w przydomowym ogródku bądź też na ogródku działkowym. Działanie takie podyktowane jest chęcią zatrzymania przy sobie ukochanego pupila nawet, gdy już odejdzie. W przypadku ludzi takie działanie jest niedopuszczalne prawnie, gdyż ciało ludzkie wymaga szacunku po śmieci oraz godnego pochówku. Jak jest w przypadku zwierząt? Otóż jak się okazuje, w tym przypadku również pochówek w ogrodzie nie będzie dobrym pomysłem. Jest to raczej niechlubna tradycja jeszcze z czasów, gdy nie wiedziano, że istnieją cmentarze dla zwierząt, a zwierzęta przydomowe trzymane były w dużych ilościach szczególnie na wsiach. Dziś chowanie zwierząt, nawet tych najmniejszych, w ogrodach, lasach czy skwerach, jest prawnie zabronione. Grozi za to kara grzywny, dlatego lepiej nie praktykować tego typu zwyczajów. Co więcej, pochowanie zwierzęcia poza wyznaczonym do tego miejscem, jest działaniem na szkodę środowiska naturalnego. Ciało pupila rozkłada się w ziemi, co nie działa na nią korzystnie. Dodatkowo nasz przyjaciel mógł być nosicielem chorób, które po jego śmierci “żyją” w ziemi i nadal są niebezpieczne dla innych zwierząt, które spacerują w pobliżu miejsca pochówku naszego pupila. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, lecz warto o tym wiedzieć i nie praktykować pochowania zmarłego zwierzęcia w przydomowym ogródku czy jeszcze gorzej, w miejscu powszechnie dostępnym. O wiele lepiej jest uczcić pamięć zwierzęcia w inny sposób, na przykład poprzez kremację w profesjonalnym krematorium dla zwierząt.

Czytaj także:


Kremacja zwierząt

Krematoria dla zwierząt działają na podobnych zasadach, jak krematoria zwyczajnie, w których palone są ludzkie szczątki. Celem krematoriów dla zwierząt jest więc spalenie ich ciała na popiół, który jest sterylny. Krematoria dla zwierząt, wbrew pozorom, znajdują się we wszystkich większych miastach Polski, dlatego też nie musimy przemierzać całego kraju, aby dojechać do krematorium dla zwierząt. Po spaleniu ciała pracownicy krematorium dla zwierząt mogą nam zaproponować dwa rozwiązania: albo to oni zajmą się utylizacją popiołu albo otrzymamy go w urnie. To, co zrobimy z urną, zależy już wyłącznie od nas. W praktyce możemy ją nawet postawić w domu, na półce. Popiół, który znajduje się wewnątrz urny, jest sterylny, zatem pozbawiony czynników chorobotwórczych. Urnę można także bez większych problemów zakopać w przydomowym ogródku – szczątki zamknięte w urnie nie są szkodliwe ani dla środowiska ani dla innych zwierząt czy nawet ludzi. Spalenie ciała w krematorium dla zwierząt to koszt oscylujący w granicach od 500 do nawet 1000 zł. W cenę najdroższych usług krematorium dla zwierząt wlicza także urnę bądź nawet możliwość transportu ciała. Jest to co prawda spory koszt, jednak daje możliwość oddania czci pupilowi po śmierci oraz godnego pochówku. Warto zaznaczyć, że krematoria dla zwierząt przyjmują ciała pupili bez limitu – inaczej jest w przypadku cmentarzy dla zwierząt.


Cmentarz dla zwierząt

Cmentarze dla zwierząt nie cieszą się dużą popularnością, o czym dobitnie świadczy fakt, że wiele osób nawet nie wie o ich istnieniu. Warto jednak zapoznać się bliżej z cmentarzami dla zwierząt, jeśli nie chcemy pozwolić na spalenie ciała w krematorium dla zwierząt. Cmentarze dla zwierząt funkcjonują w taki sam sposób, jak cmentarze dla ciał ludzkich. Każdy pupil pochowany jest w osobnych, wykopanym specjalnie dla niego grobie. W większości przypadków istnieje także możliwość utworzenia grobu zbiorowego, gdy chcemy pochować więcej niż jednego pupila. Na cmentarz dla zwierząt możemy zawsze przyjść i na przykład zapalić świeczkę. Koszt grobu zwierzęcia wynosi około 400 zł, jednak opłata oznacza wykupienie miejsca na pewien czas, później natomiast należy uiścić kolejną. Wynika to z faktu, iż cmentarzy dla zwierząt w naszym kraju jest niewiele. Powodem jest brak dostępu do ziemi, która byłaby odpowiednia dla pochówku pupili. Niestety, niewielka ilość cmentarzy przekłada się na to, że większość z nas może mieć problem z dotarciem do nich. Dodatkowo ilość miejsc na cmentarzach jest ograniczona, zatem możemy nie mieć tyle szczęścia i nie załapać się na kwaterę dla zwierzęcia. Niemniej jednak pochówek zwierzęcia na specjalnym cmentarzu jest przede wszystkim bezpieczna, gdyż jego ciało jest odpowiednio zabezpieczone przed wydzielaniem do gleby i środowiska szkodliwych substancji. Po śmierci zwierzęcia mamy do wyboru kremację jego ciała bądź też pochówek na cmentarzu. Nie jest dozwolone pochowanie pupila w ziemi wokół naszego domu, o czym powinien wiedzieć każdy właściciel zwierzęcia.