Dobry adwokat – jak wybrać, czym się kierować?

Dobry adwokat – jak wybrać, czym się kierować?

Dobry adwokat – jak wybrać, czym się kierować? Czasami w życiu bywa tak, że potrzebujemy osoby, która będzie reprezentowała nasze interesy w sądzie. Dobry adwokat pomoże nam przejść przez cały prawny magiel w miarę suchą stopą. Oczywiście, wszystko zależy od sprawy – nawet najlepszy znawca nie wygra dla nas sprawy z góry przegranej, ale może nam pomóc zredukować szkody do minimum.

Czym różni się on od radcy prawnego? Przede wszystkim jest to prawnik, który ukończył aplikację adwokacką. Może reprezentować nas w sądzie jako obrońca w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Udzieli nam jednak niezbędnych porad tak samo jak radca, dokładnie przestudiuje dla nas konkretne zapisy prawa i będzie służył nam pomocą.

Adwokat z http://adwokat-seidel.pl/prawnik-medycyny-warszawa/ może wykonywać swój zawód w drodze indywidualnej działalności gospodarczej lub jako wspólnik spółki, podczas gdy radca prawny musi pozostawać w stosunku pracy u przedsiębiorcy.


Dlaczego może przydać się nam adwokat?

Wielu ludzi jest zdania, że skoro żyjemy w dobie Internetu, to sami możemy sprawdzić sobie akty prawne. Nic bardziej mylnego – bez wykształcenia pogubimy się w gąszczu przepisów, sami sobie źle doradzimy, w konsekwencji możemy przegrać sprawę. Oczywiście, jeśli czujemy się pewni, to nikt nie będzie nam bronił zajmować się sprawą na własną rękę, ale po co ryzykować? Koszty, które poniesiemy, mogą okazać się znacznie wyższe niż wynagrodzenie adwokata.

Czym się kierować, kiedy wybieramy takiego specjalistę?

Przede wszystkim nie wahajmy się zapytać o doświadczenie. Być może w przeszłości zajmował się już podobną sprawą i wie, jak ją poprowadzić. Jeśli nie budzi on naszego zaufania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby z nim porozmawiać. Adwokat to też człowiek i na jego sercu będzie leżało nasze dobro, ponieważ w ten sposób tworzy sobie portfolio wygranych lub przynajmniej pomyślnie sfinalizowanych spraw. Na pewno nie będzie nas oceniał, krytykował, czy deprecjonował.

Jeśli chodzi o doświadczenie, nie jest to oczywiście reguła wyryta w kamieniu. Czasami młody, ambitny prawnik może okazać się znacznie lepszym wyborem. Może okazać się on nieoszlifowanym diamentem, który doskonale przeprowadzi daną sprawę. Zwłaszcza, że będzie mu zależało na wyrobieniu sobie marki, przez co wyjątkowo przyłoży się do zadania. Istotne jest również sprawdzenie, w czym właściwie specjalizuje się nasz przyszły obrońca. Jeśli się okaże, że zwykle działa na gruncie prawa rodzinnego, a my mamy sprawę karnoskarbową, to może nie być w stanie nam pomóc.

Zawsze szukajmy tych, którzy poznali temat od podszewki. Będą mieli oni nie tylko niezbędną wiedzę, ale są także na bieżąco z nowelizacjami, dobrze wiedzą, jak poruszać się wśród skomplikowanej prawniczej nowomowy związanej z tą konkretną sprawą.

Sprawdź także:

http://www.radcaprawnywgorzowie.pl/rozwod-gorzow/

Warto zapoznać się również ze stroną kancelarii, w której działa dany adwokat. Dzięki temu dowiemy się, jak długo piastuje już on to stanowisko, z kim współpracował, jakie szkolenia odbył. To może być dla nas bardzo cenna wiedza, ponieważ im nowocześniejsze podejście, tym większa szansa na to, że zrozumie sprawy świeże, a przez to dość skomplikowane. Może się nawet okazać, że potencjalny wyrok dzięki sprawnemu prawnikowi będzie precedensowy!

Dobrze jest również sprawdzić opinię o danym adwokacie. Tutaj Internet może okazać się nieoceniony, ale możemy zapytać też znajomych z tego samego miasta, czy ktoś miał z nim do czynienia. Im więcej pozytywnych referencji, tym lepiej.

Aplikacja jest drogą przez mękę i w tym zawodzie nie ma aż tylu mijających się z powołaniem, ale ciągle można na takiego trafić. Właśnie dlatego trzeba postawić na specjalistów o nieposzlakowanej opinii. Z drugiej strony trzeba uważać na zbyt pochlebne komentarze bez ani jednego neutralnego bądź negatywnego. Istnieje zasada, że niezadowolony klient wysmaży opinię zawsze, zadowolony – niekoniecznie.

Polecamy artykuły prawne:

 

Ile trzeba zapłacić adwokatowi?

Cennik zależy od usług, stopnia skomplikowania sprawy, prestiżu danej kancelarii. Trudno jest zarysować jednolite widełki. Niektórzy uważają, że powinni przyoszczędzić i poszukać kogoś, kto bierze niewielką ilość pieniędzy… jednak cena często idzie w parze z jakością w tej branży. Konkurencja jest bardzo duża, aczkolwiek ci najlepsi nie będą pracować za przysłowiową złotówkę.

Trzeba sobie samemu kalkulować, czy sprawa jest tego warta. Pamiętajmy jednak, że adwokat może z nami negocjować cenę. Targowanie się nie będzie ujmą, o ile nie będziemy próbowali obrazić naszego rozmówcy i straszyć go, że pójdziemy do innego prawnika. Z drugiej strony nie możemy patrzeć wyłącznie na kryterium ceny. To, że ktoś liczy sobie najwięcej w całym mieście, nie oznacza, że jest najlepszy.

Adwokatowi nie należy bać się zadawać pytań. On przejmuje nasze problemy i sam się nimi zajmuje, pomagając wyjść nam z tarapatów. Będzie więc osobą, której powierzymy nasz los, dlatego bardzo ważne jest pierwsze wrażenie.

Jeśli adwokat nam wyraźnie przypada do gustu, słucha tego, co mamy do powiedzenia, nie przerywa i udziela wskazówek, to znaczy, że trafiliśmy na dobrą osobę, która owocnie przeprowadzi nas przez całą procedurę.

Radca Prawny Małgorzata Duliniec
Szarych Szeregów 38/I/1
66-400 Gorzów Wielkopolski
889989166
www.radcaprawnywgorzowie.pl
Pomoc | przy | kredycie
ul. Kaszubska 53/5
70-226 Szczecin
664 954 550
www.pomocprzykredycie.pl

Klimkowski kancelaria prawna
Al. T. Kościuszki 40 lok. 10
90-427 Łódź
42 208 88 42
www.klimkowski-kancelaria.pl
Karolina Seidel kancelaria prawa medycznego
ul. Saska 7E
03-968 Warszawa
511 098 052
www.adwokat-seidel.pl
Odfrankuj.ORG kancelaria frankowa
ul. Kaszubska 53/3
70-226 Szczecin
532 395 444
www.odfrankuj.org

angielski francuski niemiecki hiszpański